Click on the regional chapters to find out about the programs and trades offered in that region...

Southwest Chapter
Includes the counties of: Lawrence, Butler, Armstrong, Indiana, Cambria, Blair, Huntington, Beaver, Washington, Allegheny, Westmoreland, Greene, Fayette, Somerset, Bedford, Fulton 

International Brotherhood of Boilermakers Local #154, Pittsburgh
1221 Banksville Road Pittsburgh, PA 15216

John Hughes
Telephone (412) 343-3072
Fax (412) 343-8533


Bricklayers & Allied Crafts Local Union No.9 of PA 
100 Kingston Dr. Pittsburgh PA 15235

Mr. Kurt Keller, Co-ordinator
Tel  (412) 825-0923
Fax (412) 825-0954 
Website: www.local9pa.com


Carpenters Training and Education Fund of Greater Pennsylvania
652 Ridge Rd Pittsburgh PA 15205

Rick Okraszewski
Telephone (412) 262-1830
Fax (412)262-7836
Website: www.greaterpacarpenters.org


International Brotherhood of Electrical Workers 

IBEW 5
5 Hot Metal Street Ste. 100 Pittsburgh, PA 15203
Timothy Wisyanski
Telephone (412) 432-1145

IBEW 712
217 Sassafrar Lane Beaver, PA 15009
Greg Hojdila
Telephone (724) 775-6920


International Union of Elevator Constructors 
Local 6, Pittsburgh
2945 Banksville Road Room 208 Pittsburg, PA  15216 

Mike Garfold, Business Mgr.
Telephone (412) 341-6666
Fax (412) 341-3080


Insulator & Asbestos Workers Local 2 J.A.C.
1057 Clinton Road Clinton, PA  15026

William P. Birmingham, Training Director
Telephone (724) 695-3902 
Fax (724) 695-3902
 


Ironworkers Local #3 J.A.C. 
2315 Liberty Avenue Pittsburgh PA, 15222-4501 

Jim Gallik, Director
Telephone (412) 471-4535
Fax (412) 471-4536


Western PA Laborers' Education and Training Fund
317 Deer Creek Rd. Saxonburg PA, 16056

Michael A. Laquatra, Apprenticeship Coordinator
Marc Ferrari, Training Director/Administration
Telephone 1-800-442-8868
Fax (724) 352-5011 
Website: www.laborpa.org


Western PA Operating Engineers JATC
457 Christopher Road, New Alexandria, PA 15670-2626

Steve Columbus, Apprentice Administrator
Telephone (724) 668-2244
Fax (724) 668-8146
Website: www.wpaoperators.org


Painters & Allied Trades IUPAT District Council #57
101 Ewing Road Carnegie, PA 15106

Bill Ellenberger, Apprentice Administrator
Tony Gammiere, Apprentice Administrator

Architectural Metal and Glass Program
John Hamilton, Apprentice Administrator

Telephone (412) 276-5758
Fax (412) 276-5770


Pipefitters / Steamfitters Local 449 Joint Apprenticeship Program
1459 Woodruff St. Pittsburgh PA, 15220

Dale Glavin, Training Coordinator
Telephone (412) 481-0333
Fax (215) 481-6416
Website: http://trfn.clpgh.org/local449


Plasterers and Cement Masons 526
2606 California Avenue Pittsburgh, PA 15212

Ron Stefaniak, Apprentice Coordinator
Telephone (412) 761-6310
Fax (412) 761-8211
Cell (412) 398-3448

Plasterers (Local Union #31)
1900 Andrew Street Munhall, PA 15120

Doug Taylor, Apprentice Coordinator
Telephone (412) 464-2851
Fax (412) 461-9923


Plumbers Local #27, Pittsburgh
1040 Montour West Industrial Park Coraopolis, PA 15108

John Inks, Coordinator
Telephone (724) 695-9047
Fax (724) 695-8710
 


Roofers  J.A.C.
2330 Lincoln Avenue Bellevue, PA 15202

John Cummings, Training Coordinator
Telephone (412) 732-9720
Fax (412) 732-9721
 


Sheet Metal Workers Local Union #12 J. A. C.
1200 Gulf Lab Rd. Pittsburgh PA, 15238

Keith Schettler, Director
Telephone (412) 828-1386
Fax (412) 828-2124
Website: www.smlocal12.org



National Fire Sprinkler Association Local Union #542
P.O. Box 58161 227 Stanton Avenue Pittsburgh, PA 15209

Michelle Borkowski, Director
Phone (412) 931-2241
Fax (412) 931-6189